Pielęgnacja ciała

Co najbardziej powoduje cellulit?

Autor Zofia Pianka
Zofia Pianka20.05.20243 min.
Co najbardziej powoduje cellulit?

Cellulit to problem, który zgodnie z szacunkami może dotyczyć od 85 do 98% kobiet na całym świecie, bez względu na wiek, rasę czy wagę. Charakterystyczna „skórka pomarańczowa” jest niedoskonałością, z którą walka jest trudna i nie zawsze się udaje. Wpływ na to ma wiele czynników. Kluczem do skutecznego pozbycia się cellulitu jest właściwe rozpoznanie przyczyny jego występowania i dobranie właściwych działań mających na celu pozbycie się zmian.

Czym jest cellulit?

Cellulit ściśle wiąże się z nierównomiernym rozłożeniem komórek, z których zbudowana jest tkanka tłuszczowa. Ponadto komórki tłuszczowe na obszarze występowania cellulitu są przerośnięte, a w ich obrębie występują nieprawidłowości fizjologiczne.

Nie bez znaczenia jest tu również obecność zgromadzonych i nieodprowadzanych we właściwy sposób toksyn, produktów przemiany materii i wody. Ich kumulowanie powoduje przerost komórek, co dodatkowo utrudnia odprowadzanie metabolitów. Powstające zgrubienia, grudki i fałdy są widoczne na powierzchni skóry jako cellulit.

Rodzaje cellulitu a przyczyny jego powstawania

Ze względu na przyczyny powstawania, jak i charakter zmian w obrębie tkanki tłuszczowej cellulit ma różne rodzaje i podtypy. Wśród głównych typów cellulitu należy wymienić:

  • cellulit tłuszczowy – powstaje głównie na skutek przybrania na wadze,
  • cellulit wodny – związany z zatrzymywaniem wody w tkankach oraz nagromadzeniem trudnych do usunięcia toksyn. Tego typu problem często jest wynikiem problemów krążeniowych (krew i limfa), a także siedzącego trybu pracy lub małej aktywności ruchowej na co dzień,
  • cellulit cyrkulacyjny – przypadłość będąca połączeniem cellulitu tłuszczowego i wodnego.

Kompleksową diagnostyką i leczeniem cellulitu każdego typu zajmują się specjaliści w zakresie kosmetologii oraz medycyny estetycznej w Bieńkowscy Clinic z oddziałami w Częstochowie i Bydgoszczy.

Przyczyny powstawania cellulitu – co należy do czynników sprzyjających jego powstawaniu?

Cellulit dotyczy w zasadzie wszystkich struktur w skórze i tkanki podskórnej, a jego powstawanie to najczęściej wystąpienie kilku czynników jednocześnie. W głównej mierze do przyczyn występowania tzw. „skórki pomarańczowej” zalicza się predyspozycje genetyczne oraz gospodarkę hormonalną. W szczególności z występowaniem nieestetycznych zmian wiąże się wysoki poziom estrogenów przy równoległym spadku progesteronu. Dlatego też cellulit pojawia się często w okresie pokwitania, ciąży czy w menopauzie.

Czynniki sprzyjające powstawaniu cellulitu związane z genetyką to m.in. płeć kobieca. Tkanka tłuszczowa u mężczyzn jest bardziej zwarta i ma nieco inną budowę, dlatego u płci męskiej cellulit nie występuje. Nie bez znaczenia jest również rasa. Ze skórką pomarańczową najczęściej zmagają się kobiety rasy białej. Należy tu zwrócić uwagę także na typ biologiczny i związany z nim obszar występowania cellulitu. Kobiety anglosaskie czy nordyckie najczęściej mają cellulit w rejonie brzucha. Latynoamerykanki natomiast borykają się z tym problemem najczęściej w obszarze bioder. Od genetyki zależy też rozkład komórek tłuszczowych w organizmie, a także czułość receptorów komórkowych i ich tendencja do zmian.

Do powstawania, jak i rozwoju już istniejącego cellulitu przyczynia się w ogromnej mierze także tryb życia. Na pojawienie się nieestetycznych zmian kilkukrotnie bardziej narażone są osoby, które piją w ciągu dnia zbyt mało wody (co najmniej 2 litry dziennie), mają zbyt małą aktywność ruchową i siedzący tryb pracy, a także nie stosują odpowiednio zbilansowanej diety. W głównej mierze to zbyt wysoka podaż tłuszczów, węglowodanów i soli.

Jak skutecznie usunąć cellulit?

Skuteczna walka z cellulitem to wielokierunkowe, systematyczne i intensywne działanie. Należy tu zastosować odpowiednio zbilansowaną dietę, zwiększyć ilość wypijanej dziennie wody, zrezygnować z używek, takich jak alkohol czy papierosy, i wdrożyć ćwiczenia ruchowe lub inną formę aktywności.

Bardzo dobre rezultaty może też przynieść skorzystanie z zabiegów z zakresu medycyny estetycznej i kosmetologii, takich jak radiofrekwencja, mezoterapia, endermologia, karboksyterapia, laseroterapia oraz inne specjalistyczne działania.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak przyspieszyć etapy gojenia ust po makijażu permanentnym - Sekrety Aestetyczne
  2. Jak oczyścić i wybielić białe buty: sprawdzone metody domowe
  3. Jak wyczyścić szczotkę do włosów z kurzu i brudu - Poradnik
  4. Dobra odżywka do paznokci: Naturalne opcje i skuteczne składniki
  5. Maseczka na wągry i zaskórniki - skuteczne oczyszczanie skóry
Autor Zofia Pianka
Zofia Pianka

Jako recenzentka kosmetyków dzielę się na blogu opiniami na temat nowości beauty - marek i produktów dostępnych na polskim rynku. Wskazuję wartościowe kosmetyki.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły