Pielęgnacja twarzy

Doskonałe nawilżenie odwodnionej skóry

Zofia Pianka28 maja 20243 min
Doskonałe nawilżenie odwodnionej skóry

Jeśli myślimy o pięknej skórze, to pierwsze, co przychodzi nam do głowy, to skóra gładka, miękka i rozświetlona. Taki efekt można uzyskać jedynie poprzez systematyczne i skuteczne nawilżanie. Jest ono bowiem kluczowe dla zachowania dobrej kondycji skóry i jej pięknego wyglądu. Jak efektywnie nawilżać odwodnioną skórę? Dowiedz się tego, czytając poniższy artykuł.

Humektanty – klucz do nawilżonej cery

Odwodniona skóra sprawia wiele kłopotów. Suchość, szorstkość, łuszczenie się, uczucie ściągnięcia, świąd, a także skłonność do szybkiego powstawania zmarszczek to jej charakterystyczne cechy. Ponadto, makijaż na skórze odwodnionej wygląda zdecydowanie gorzej. Co zatem zrobić, żeby poprawić kondycję takiej cery?

Kluczem do nawilżonej skóry są tzw. humektanty, czyli inaczej nawilżacze. Są to składniki kosmetyków mające zdolność do wiązania wody – przyciągają one cząsteczki wody z głębszych warstw naskórka, wiążą je i utrzymują w warstwie rogowej, czyli najbardziej zewnętrznej warstwie skóry. Tę umiejętność humektantów nazywamy higroskopijnością.

Jakie surowce mają właściwości higroskopijne? Ich lista jest naprawdę długa, a wiele z nich stanowi kluczowe składniki kosmetyków. Do popularnych humektantów należy m.in.: kwas hialuronowy (dostępny na: https://ecospa.pl/kwas-hialuronowy), mocznik, gliceryna, aloes, D-pantenol, kwas mlekowy, kwas laktobionowy, alantoina czy niacynamid.

Jeśli zależy Ci na porządnym nawilżeniu skóry, to właśnie takich składników szukaj w składzie gotowych produktów kosmetycznych. Możesz również zdecydować się na zaopatrzenie się w pojedyncze humektanty i wzbogacanie nimi swoich ulubionych kosmetyków lub tworzenie własnych kompozycji DIY – kupisz je w dobrych sklepach z naturalnymi surowcami kosmetycznymi, takimi jak Ecospa.

Nie zapominaj o emolientach!

Stosowanie humektantów to jednak dopiero jedna strona medalu. Aby działały one prawidłowo, muszą być łączone z emolientami, czyli składnikami natłuszczającymi. Humektanty same w sobie mogłyby bowiem wywołać efekt odwrotny - przyczyniać się do wzmożonej przeznaskórkowej utraty wody (tzw. TEWL, czyli z języka angielskiego „transepidermal water loss”).

Aby temu zapobiec, stosuj właśnie emolienty, do których należą oleje i masła roślinne, takie jak np. olej jojoba czy masło shea. Stworzą one na skórze warstwę okluzyjną, zapobiegającą utracie wody.

To połączenie – humektanty plus emolienty – zapewni skórze doskonałą kondycję, wspierając jej równowagę hydrolipidową oraz dostarczając niezbędnych substancji odżywczych. W efekcie cera będzie wyglądać zdrowiej, piękniej i młodziej.

Pielęgnacja na co dzień – jak nawilżać odwodnioną skórę?

Zarówno humektanty, jak i emolienty są potrzebne każdej skórze, niezależnie od jej rodzaju. Warto dodać, że ten efektywny duet w postaci humektantów i emolientów jest znany i chętnie wykorzystywany przez producentów kosmetyków, zwłaszcza w produktach mających nawilżyć odwodnioną skórę.

Jak w praktyce zastosować powyższe informacje? Analizuj skład kosmetyków – zwracaj uwagę, aby znalazły się w nim składniki nawilżające i natłuszczające, mające pozytywny wpływ na skórę. Unikaj także składników szkodliwych, takich jak sztuczne konserwanty i barwniki, silne detergenty czy oleje mineralne i parafina.

Podstawą skutecznego nawilżania skóry jest systematyczna, codzienna pielęgnacja oparta na aplikowaniu kremu nawilżającego na dzień i na noc, a także – w miarę potrzeby – nawilżającego serum. Świetnie sprawdzają się również nawilżające maseczki stosowane minimum raz w tygodniu, w zależności od potrzeb skóry.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak przyspieszyć etapy gojenia ust po makijażu permanentnym - Sekrety Aestetyczne
  2. Jak sprać podkład z ubran: skuteczne metody czyszczenia
  3. Jak szybko rośnie włos: wydajne triki na przyspieszenie wzrostu włosów
  4. Róże Bourjois Kolory - Odcienie Dla Blondynek
  5. Dobra farba blond do włosów ciemnych: Wybór odpowiedniego produktu
Autor Zofia Pianka
Zofia Pianka

Jako recenzentka kosmetyków dzielę się na blogu opiniami na temat nowości beauty - marek i produktów dostępnych na polskim rynku. Wskazuję wartościowe kosmetyki.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły