Włosy

Jak sprawdzić porowatość włosów - poradnik

Autor Izabela Kurek
Izabela Kurek22.12.20234 min.
Jak sprawdzić porowatość włosów - poradnik

Jak sprawdzić porowatość włosów? Zdrowe włosy powinny mieć gładką i lśniącą powierzchnię. Nadmierna porowatość może być oznaką uszkodzeń. W artykule wyjaśniam, jak rozpoznać ten problem oraz jakie są jego przyczyny i skutki. Podpowiadam również, jakie domowe sposoby pomogą złagodzić porowatość i poprawić kondycję włosów.

Kluczowe wnioski:

  • Porowatość to efekt zaburzeń struktury włosów, na który wpływ mają m.in. dieta i pielęgnacja.
  • Objawami nadmiernej porowatości są m.in. szorstkość, łamliwość i problemy z układaniem fryzury.
  • Porowatość można zdiagnozować oglądając pojedyncze włosy pod mikroskopem.
  • Aby złagodzić porowatość, warto zadbać o dietę bogatą w białko i unikać agresywnych produktów do pielęgnacji.
  • Naturalne olejki i maski ziołowe pomogą odbudować strukturę włosów i zredukować porowatość.

Jak ocenić stan włosów

Aby ocenić kondycję włosów, warto przyjrzeć się ich wyglądowi. Zdrowe włosy powinny mieć gładką, lśniącą powierzchnię. Jeśli są szorstkie, łamliwe, trudne do rozczesania i szybko się puszą - może to świadczyć o nadmiernej porowatości.

Innym sygnałem problemów jest to, że włosy trudno ułożyć w fryzurę - nie utrzymują kształtu i "nie słuchają" lokówki lub prostownicy. Poniżej znajdziesz szczegółowy opis objawów nadmiernej porowatości włosów.

Objawy uszkodzonej struktury

Uszkodzenia struktury objawiają się przede wszystkim szorstkością i łamliwością włosów. W dotyku wyczuwalna jest chropowatość. Podczas czesania z łatwością odpadają pojedyncze, osłabione włosy.

Innym sygnałem jest problemy z układaniem fryzury. Włosy bardzo szybko się puszą, nie utrzymują loków ani prostego ułożenia. Są przesuszone i pozbawione elastyczności.

Test pasemka pod mikroskopem

Najdokładniejszą metodą diagnozy porowatości włosów jest badanie pod mikroskopem. Analizie poddaje się pojedyncze pasma, aby ocenić stan powierzchni włosa oraz stopień odchylenia łusek od rdzenia.

Im większe odchylenie łusek, tym większa porowatość oznacza osłabienie struktury. Oglądając włosy pod mikroskopem, można z dużą dokładnością określić poziom uszkodzeń i dobrać odpowiednią pielęgnację.

Gdzie wykonać badanie mikroskopowe?

Mikroskopową analizę pojedynczych włosów można wykonać w specjalistycznym gabinecie trychologicznym. Badanie jest bezinwazyjne - wystarczy dostarczyć próbkę kilku włosów.

Mikroskopowa ocena porowatości daje najdokładniejszą diagnozę stanu włosów. Pozwala dobierać spersonalizowaną pielęgnację i monitorować efekty leczenia.

Czytaj więcej: Laminowanie włosów żelatyną - efekty, domowa laminacja, maska z żelatyny

Zaburzenia struktury włosów

Na porowatość wpływają różne czynniki - zarówno te zewnętrzne, jak i wewnętrzne uwarunkowania organizmu. Oprócz działania szkodliwych substancji, istotne są też zaburzenia w budowie włosów.

Nieprawidłowa keratynizacja

W procesie wzrostu włosa ważną rolę odgrywa keratynizacja, czyli tworzenie się keratyny - głównego budulca włosów. Zaburzenia tego procesu objawiają się osłabieniem i łamliwością.

Prawidłowa keratynizacja Zaburzona keratynizacja
Spójna, mocna struktura Osłabiona, porowata struktura
Gładka powierzchnia Szorstka, chropowata powierzchnia

Aby wzmocnić włosy, warto stosować kosmetyki zawierające keratynę i aminokwasy siarkowe, które wspomagają jej syntezę.

Wpływ diety i pielęgnacji

Jak sprawdzić porowatość włosów - poradnik

Kluczowe znaczenie dla zdrowia włosów ma zarówno dieta, jak i codzienna pielęgnacja. Złe nawyki mogą znacząco wpłynąć na porowatość i kondycję włosów.

Niedobory składników odżywczych

Szczególnie szkodliwe są niedobory takich składników jak białko, cynk czy witaminy z grupy B. Osłabiają one wzrost włosów i zaburzają keratynizację.

Dlatego warto zadbać o zbilansowaną dietę, bogatą w cenne składniki. Posiłki powinny dostarczać wszystkich niezbędnych witamin oraz mikroelementów.

Agresywne kosmetyki

Częstym błędem jest stosowanie zbyt agresywnych kosmetyków do włosów, np. szamponów z sulfatem lub produktów przeznaczonych wyłącznie do stylizacji. Prowadzi to do przesuszania i uszkadzania struktury.

Warto wybierać łagodne środki do mycia oraz regularnie stosować odżywki i maski, aby wzmocnić włosy i zredukować porowatość.

Domowe sposoby łagodzenia porowatości

Poza odpowiednią dietą i kosmetykami, warto stosować domowe sposoby, które wspomogą regenerację włosów i zredukują porowatość. Pomocne będą zarówno masaże skóry głowy, jak i naturalne olejki.

Masaże i okłady

Masaż skóry głowy poprawia ukrwienie, dzięki czemu lepiej odżywione są cebulki włosów. Można go połączyć z okładem z ciepłym olejkiem np. migdałowym, aby wzmocnić efekt.

Równie skuteczne okażą się kompresy z ziół lub soku z cebuli - substancje roślinne wnikają w strukturę włosa, regenerując ją i wypełniając ubytki.

Regularne stosowanie masaży i kompresów w połączeniu z odżywczymi kosmetykami znacząco poprawia kondycję włosów.

Maski olejowe

Idealnym uzupełnieniem pielęgnacji są olejowe maski do włosów. Warto w tym celu sięgnąć po naturalne olejki, takie jak: arganowy, z pestek winogron, z czarnuszki, lniany.

Mocno odżywiają one włosy, regenerują strukturę i niwelują porowatość. Należy je wcierać w skórę głowy na kilka godzin lub na noc pod maseczką z folii spożywczej.

Podsumowanie

Porowatość włosów to zjawisko ściśle związane z ich budową. Określa stopień odchylenia zewnętrznych łusek od wewnętrznej kory włosa. Im większe odchylenie, tym większa szorstkość i problemy z nawilżeniem. Rozróżniamy trzy typy porowatości: niską, średnią i wysoką.

Aby sprawdzić porowatość, można wykonać prostą próbę ze szklanką wody lub dokładniejsze badanie mikroskopowe pojedynczych włosów. Porowatość można też określić po obserwacji kręcenia się i skłonności do puszenia.

Włosy niskoporowate to zazwyczaj proste, zdrowe i dobrze nawilżone. Średnioporowate bywają lekko falowane i wymagają nieco więcej pielęgnacji. Natomiast wysokoporowate są suche, kręcone, skłonne do łamania.

By zredukować porowatość, warto zadbać o dietę, regularnie stosować odżywki i maski oraz wykonywać masaże skóry głowy z naturalnymi olejkami.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak przyspieszyć etapy gojenia ust po makijażu permanentnym - Sekrety Aestetyczne
  2. Jak upiąć grzywkę: modne fryzury z grzywką na każdą okazję
  3. Lekki Podkład Kryjący - Idealny Wybór Dla Twojej Skóry
  4. Maseczka na wągry i zaskórniki - skuteczne oczyszczanie skóry
  5. Laminowanie włosów żelatyną - efekty, domowa laminacja, maska z żelatyny
Autor Izabela Kurek
Izabela Kurek

Jako stylistka fryzur i kolorystka włosów tworzę looksy inspirowane światowymi wybiegami. Publikuję wskazówki jak samodzielnie uzyskać pożądane uczesanie i kolor włosów korzystając z dobrodziejstw nowoczesnej kosmetologii i najlepszych preparatów do pielęgnacji

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły