Makijaż

Podkład się ciastkuje: co to znaczy, dlaczego i jak temu zapobiec?

Zofia Pianka24 listopada 20237 min
Podkład się ciastkuje: co to znaczy, dlaczego i jak temu zapobiec?

Podkład się ciastkuje, gdy zaczyna tworzyć małe grudki lub fałdy na skórze, zamiast równomiernie się rozprowadzać. Jest to częsty problem w makijażu, który może być irytujący i psuć efekt. W tym artykule wyjaśnimy, co dokładnie oznacza "ciastkowanie" podkładu, jakie są tego przyczyny, jak rozpoznać problem oraz jak można zapobiec gromadzeniu się produktu.

Kluczowe wnioski:
  • Ciastkowanie podkładu objawia się tworzeniem grudek, a czasem nawet odstających płatów na skórze
  • Może być spowodowane złym doborem kosmetyku, jego nakładaniem lub niedostosowaniem pielęgnacji skóry
  • Aby zapobiec, należy zwrócić uwagę na rodzaj cery i właściwie dobrać produkt
  • Istotne jest także odpowiednie przygotowanie skóry - zmatowienie i nawilżenie
  • Warto stosować triki makijażowe, by podkład się nie ciastkował - mieszać go z fluidami, nakładać gąbką

Jak rozpoznać, że podkład się ciastkuje?

Podkład zaczyna się ciastkować, gdy po nałożeniu na skórę tworzy nierówne grudki lub zaczyna się marszczyć. Widać wtedy wyraźne fałdy i pofałdowania na powierzchni podkładu. Czasem nawet może odstawać od skóry, tworząc niepożądane "płaty".

Oprócz widocznych gołym okiem objawów, ciastkowanie się podkładu można rozpoznać po tym, że staje się on "ciężki" i nieprzyjemny w dotyku. Zaczyna wręcz ciążyć na skórze, a dotknięcie go palcami powoduje, że marszczy się jeszcze bardziej.

Kiedy zaczyna się ciastkowanie podkładu?

Zważanie się podkładu na twarzy zaczyna się zwykle po kilku godzinach od nałożenia makijażu. Im dłużej podkład znajduje się na skórze, tym bardziej zauważalne stają się jego mankamenty.

Jednak w przypadku nieodpowiednio dobranego kosmetyku do rodzaju cery lub niewłaściwego sposobu aplikacji, podkład może zacząć tworzyć grudki i marszczyć się niemal od razu po nałożeniu.

Dlaczego podkład się ciastkuje i co to oznacza?

Ciastkowanie się podkładu jest efektem jego nierównomiernego rozprowadzania się na skórze. Zamiast równej, gładkiej powłoki, zaczynają tworzyć się na nim fałdy, marszczenia, a nawet odstające grudki.

Przyczyn takiego zachowania podkładu jest kilka. zwykle wiąże się to z niewłaściwym doborem kosmetyku do rodzaju cery, jego złym nałożeniem lub niedostosowaniem pielęgnacji skóry.

Przyczyny ciastkowania podkładu

  • zbyt tłusta lub mieszana, błyszcząca się skóra
  • nierównomierne nakładanie podkładu
  • brak odpowiedniego przygotowania skóry przed makijażem
  • nieodpowiednia formuła podkładu (np. zbyt sucha konsystencja)
  • reakcja podkładu z innymi produktami pielęgnacyjnymi

Ciastkowanie podkładu oznacza więc, że ​​występuje jakiś problem związany z jego aplikacją lub niedopasowaniem do rodzaju Twojej skóry. Aby go rozwiązać, warto przyjrzeć się bliżej wymienionym wcześniej przyczynom.

Czytaj więcej: Odkryj sekrety makijażu permanentnego za darmo - Zdobądź profesjonalny wygląd już teraz!

Jak zapobiec ciastkowaniu się podkładu?

Aby zapobiec ciastkowaniu się podkładu, przede wszystkim należy dopasować odpowiedni produkt do rodzaju swojej skóry. Podkłady w kremowej konsystencji lub podkłady płynne są najlepszym wyborem dla cer tłustych i mieszanych.

Bardzo ważne jest także przygotowanie skóry przed nałożeniem podkładu. Chodzi tu zarówno o regularną pielęgnację (nawilżanie, oczyszczanie), jak i bezpośrednie zmatowienie/nawilżenie skóry przed makijażem za pomocą odpowiednich kosmetyków (pudry, sprays, pianki do makijażu).

Triki zapobiegające ciastkowaniu podkładu

Oprócz doboru odpowiedniego podkładu i przygotowania skóry, warto stosować także triki makijażowe, które pomogą dłużej utrzymać gładką konsystencję podkładu:

  • Mieszanie podkładu z fluidami/olejkami typu beauty oil
  • Rozprowadzanie podkładu gąbką zamiast pędzlem
  • Używanie sprayu do makijażu po nałożeniu podkładu
  • Delikatne "dobicie" podkładu pudrem

Te proste zabiegi sprawią, że ​​podkład będzie się bardziej równomiernie rozprowadzał na skórze i zachowa gładką, niezważoną konsystencję.

Skutki ciastkowania się podkładu w makijażu

Podkład się ciastkuje: co to znaczy, dlaczego i jak temu zapobiec?

Niestety, ciastkowanie się podkładu na twarzy niesie ze sobą same negatywne skutki dla wyglądu makijażu. Zgrubienia, pofałdowania i odstające fragmenty podkładu nie tylko psują efekt gładkiej, równej cery, ale także wpływają na wygląd kolejnych warstw makijażu.

Grudki podkładu Widoczne gołym okiem nierówności
Zacieki, plamy Miejsca, gdzie podkład jest zbyt obfity i źle się rozprowadził
"Zważanie" makijażu Pogrubienie i stwardnienie całego makijażu

Jak widać, skutki mogą być naprawdę nieestetyczne. Dlatego tak ważne jest, aby dobierać odpowiedni podkład i prawidłowo go nakładać, aby uniknąć efektu ciastkowania.

Sposoby na ciastkowanie podkładu - porady

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki i triki pozwolą Ci uniknąć problemu ciastkowania podkładu. Jeśli jednak z jakichś przyczyn nadal zauważasz, że Twój podkład zaczyna robić się "ciężki", marszczyć i tworzyć grudki, oto kilka dodatkowych porad:

Zamiast męczyć się z poprawianiem konsystencji podkładu na skórze, po prostu zmyj makijaż i rozpocznij go od nowa, stosując się do przedstawionych wcześniej wskazówek.

Czasem, mimo wszystko, podkład i tak zacznie się z czasem ciastkować. Nie pomogą już wówczas żadne triki z matującymi sprayami czy mieszaniem z olejkami. Trzeba po prostu usunąć niedoskonałe warstwy i zacząć od nowa.

Najważniejsze zasady gładkiego, niezważonego podkładu

Podsumowując, najważniejsze zasady, aby osiągnąć idealnie gładki, niezważony podkład, który nie będzie ci się marszczył i ciastkował to:

  • Dobór odpowiedniego podkładu do rodzaju Twojej skóry
  • Przygotowanie skóry przed makijażem - zmatowienie, nawilżenie
  • Precyzyjne, staranne rozprowadzenie podkładu

Stosując te podstawowe zasady na pewno uda Ci się osiągnąć makijaż z podkładem idealnie gładkim, który nie będzie Ci ciążył na twarzy.

Najlepsze podkłady, które się nie ciastkują

Na koniec pragniemy polecić Ci sprawdzone podkłady, które - wg naszych obserwacji i opinii wielu użytkowniczek - bardzo dobrze sprawdzają się na cerach tłustych i mieszanych, nie ciastkując się i nie obciążając skóry.

Wśród najlepiej ocenianych podkładów, nie powodujących efektu ciastkowania, znajdują się m.in.:

  • Podkład Bourjois Healthy Mix
  • Podkład Maybelline Dream Satin Liquid
  • Podkład Nabla Skin Glazing
  • Podkład MAC Studio Fix Fluid
  • Podkład Clinique Even Better

Mamy nadzieję, że nasz kompleksowy poradnik pomoże Ci uporać się z problemem ciastkowania podkładu i pozwoli cieszyć się pięknym, gładkim makijażem przez wiele godzin.

Podsumowanie

Ciastkowanie się podkładu jest częstym problemem, który przejawia się tworzeniem grudek, fałd oraz odstawaniem produktu od skóry. Sprawia on, że podkład staje się ciężki, nieprzyjemny w dotyku i zaczyna wręcz ciążyć na twarzy. Niestety psuje to efekt makijażu.

Przyczyn takiego "ważenia się" podkładu jest kilka - najczęściej wiąże się to ze złym doborem kosmetyku do rodzaju cery, jego niewłaściwym nałożeniem lub nieprzygotowaniem skóry. Aby temu zapobiec, trzeba dobrać odpowiednią formułę i sposób aplikacji.

Kluczowe jest, aby podkład był dopasowany do naszej cery. Przed makijażem warto także zastosować produkty matujące lub nawilżające. Warto również połączyć podkład z olejkiem czy rozprowadzić go gąbką, co poprawia aplikację.

Stosując te proste zasady: dobór, przygotowanie skóry i precyzyjna aplikacja, można zapobiec problemowi ciastkowania się podkładu i cieszyć się pięknym, gładkim makijażem.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.50 Liczba głosów: 2

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak przyspieszyć etapy gojenia ust po makijażu permanentnym - Sekrety Aestetyczne
  2. Jak sprać podkład z ubran: skuteczne metody czyszczenia
  3. Jak oczyścić i wybielić białe buty: sprawdzone metody domowe
  4. Jak wyczyścić szczotkę do włosów z kurzu i brudu - Poradnik
  5. Dobra farba blond do włosów ciemnych: Wybór odpowiedniego produktu
Autor Zofia Pianka
Zofia Pianka

Jako recenzentka kosmetyków dzielę się na blogu opiniami na temat nowości beauty - marek i produktów dostępnych na polskim rynku. Wskazuję wartościowe kosmetyki.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Makijaż na wesele jako gość – jak olśnić i przetrwać całą noc?
MakijażMakijaż na wesele jako gość – jak olśnić i przetrwać całą noc?

Wesele to wyjątkowa okazja, podczas której każda z nas chce wyglądać pięknie i czuć się pewnie. Wybierając się jako gość na takie wydarzenie, warto zadbać o odpowiedni makijaż, który nie tylko podkreśli nasze atuty, ale także przetrwa intensywną zabawę do białego rana. Jaki makijaż wybrać na wesele? Jakie są aktualne trendy i co zrobić, by makijaż utrzymał się przez całą noc?