Włosy

Szczotka do włosów kręconych - najlepsze szczotki do pielęgnacji włosów curly

Autor Jakub Głogowski
Jakub Głogowski1 stycznia 20247 min
Szczotka do włosów kręconych - najlepsze szczotki do pielęgnacji włosów curly

Szczotka do włosów kręconych jest niezbędnym akcesorium w pielęgnacji fryzur curly. Dobranie odpowiedniego rodzaju szczotki pozwala zadbać o włosy kręcone, rozczesać je, nadać im kształt i połysk. Na rynku dostępne są różnorodne szczotki - z włosia naturalnego i syntetycznego, o zagęszczonych i rzadkich włosiach, z zaokrąglonymi lub spłaszczonymi końcówkami. Każda z nich ma nieco inne zastosowanie i działanie.

Kluczowe wnioski:

 • Szczotka powinna być dobrana do rodzaju i długości włosów oraz planowanej stylizacji.
 • Do rozczesywania splątanych włosów polecane są szczotki z rzadkimi włosiami i zaokrąglonymi końcówkami.
 • Do stylizacji fryzur kręconych przydatne są szczotki modelowane z zagęszczonymi włosiami.
 • Do codziennego czesania włosów kręconych wystarczą zwykłe szczotki z miękkiego włosia.
 • Należy unikać twardych szczotek, które mogą uszkodzić strukturę włosa kręconego.

Szczotki do włosów kręconych - rodzaje i zastosowanie

Istnieje wiele rodzajów szczotek przeznaczonych specjalnie dla włosów kręconych. Różnią się one budową, materiałem oraz przeznaczeniem. Szczotki do włosów kręconych można podzielić na:

 • szczotki do rozczesywania,
 • szczotki do stylizacji,
 • szczotki do codziennej pielęgnacji.

Najpopularniejsze modele to szczotki z włosia naturalnego lub mieszanego, drewniane lub bambusowe oraz z ruchomymi rzędami igieł. Każda z nich sprawdzi się w nieco innym zastosowaniu.

Szczotki do rozczesywania włosów kręconych

Do rozczesywania splątanych, puszących się włosów kręconych idealnie nadają się szczotki z naturalnego włosia, np. dzikiego. Powinny mieć rzadko rozmieszczone zęby z zaokrąglonymi końcówkami, które delikatnie przeplatają się między pasmami.

Dobre efekty dają też szczotki drewniane lub bambusowe. Są antystatyczne, łagodzą puszenie się i elektryzowanie kosmyków. Dobrze rozczesują mokre włosy i pomagają je wysuszyć.

Szczotki do stylizacji fryzur kręconych

Do stylizacji i modelowania fryzur z włosów kręconych stosuje się najczęściej szczotki z gęsto osadzonymi, ruchomymi rzędami igieł. Podbijają one loki, nadają im regularny kształt i pozwalają uzyskać pożądany efekt.

Dobrze sprawdzają się tu modele z regulowanym rozstawem igieł - w zależności od upodobań można zagęścić lub rozrzedzić ich ułożenie. Tego typu szczotki do kręconych włosów są dostępne w wersjach z włosia naturalnego, mieszanego lub syntetycznego.

Jak wybrać szczotkę do loczków - porady

Wybierając szczotkę do włosów kręconych, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim rodzaj włosia - czy jest naturalne, syntetyczne czy mieszane. Równie ważny jest rozstaw i budowa zębów.

Zbyt gęste ułożenie i ostre brzegi mogą szarpać delikatne loki. Najlepsze będą więc modele z szerokim rozstawem, zaokrąglonymi końcówkami i antystatycznym działaniem.

Istotna jest też wielkość szczotki - powinna być dobrana do długości włosów. Zbyt mała może je splątać, a zbyt duża utrudni precyzyjne czesanie.

Szczotki z naturalnego włosia

Szczotki wykonane z naturalnego włosia, np. konskiego, dzikiego lub mieszanego radzą sobie doskonale z rozczesywaniem skołtunionych kosmyków. Delikatnie i bezpiecznie rozplątują włosy, nie ciągnąc ich.

Dodatkowo wygładzają i nawilżają powierzchnię włosa, dzięki czemu łatwiej układa się on w loki. Tego typu modele mają też właściwości antystatyczne, więc ograniczają puszenie się kręconych pasm.

Szczotki z syntetycznym włosiem

Szczotki ze sztywnym, syntetycznym włosiem sprawdzą się raczej do stylizacji niż codziennego rozczesywania. Ich zaletą jest łatwość utrzymania higieny i możliwość praktycznego mycia.

Nadają się zwłaszcza do grubych, gęstych włosów kręconych. Pomagają w modelowaniu fryzury i podbijaniu loków. Trzeba jednak uważać, by nie szarpać nimi delikatnych kosmyków.

Czytaj więcej: Szampon z keratyną do profesjonalnej pielęgnacji włosów

Szczotki do rozczesywania splątanych włosów kręconych

Największym wyzwaniem, jakie stawiają przed swoimi właścicielkami włosy kręcone, jest ich skłonność do plątania się i tworzenia kołtunów. Wówczas potrzebna jest odpowiednia szczotka, która poradzi sobie z rozplątaniem kłębka splątanych kosmyków.

W tym celu najlepiej sprawdzą się modele z naturalnego włosia o długich, elastycznych włóknach. Polecane są zwłaszcza szczotki z włosia końskiego lub dzikiego, choć coraz częściej spotykane są też szczotki z włókien bambusowych.

Kluczowe są tu szeroko rozstawione zęby, najlepiej z zaokrąglonymi końcówkami, które delikatnie i bez ryzyka uszkodzeń przedostają się przez skołtunione kosmyki. Taka budowa pozwala rozplątać uporczywe kołtuny, nie ciągnąc przy tym za włosy.

Jak działają szczotki do rozplątywania loczków

Szczotka do rozplątywania powinna mieć na tyle miękkie i elastyczne włosie, by mogło ono ostrożnie omijać poszczególne kosmyki i stopniowo je rozdzielać. Zbyt sztywne, twarde włókna mogą szarpać włosy, powodując ich łamanie i wypadanie.

Szeroki rozstaw zębów daje przestrzeń, dzięki której szczotka może przenikać przez skołtunione pasma bez konieczności ich ciągnięcia. Pozwala to na wyjątkowo delikatne, ale skuteczne rozczesanie.

Zwieńczeniem całości są zaokrąglone końcówki zębów, które nie tylko nie uszkadzają włosów, ale też masują skórę głowy, zwiększając ukrwienie i poprawiając kondycję cebulek włosowych.

Szczotki do stylizacji i modelowania fryzur kręconych

Szczotka do włosów kręconych - najlepsze szczotki do pielęgnacji włosów curly

Aby wydobyć z loków to, co w nich najlepsze i nadać im pożądany kształt, potrzebne są odpowiednie narzędzia. W przypadku włosów kręconych będą to przede wszystkim szczotki do stylizacji, które wzmocnią i podbiją skręt kosmyków.

Najczęściej są to modele z gęsto rozmieszczonymi rzędami cienkich igieł, które można dodatkowo regulować. Im igły gęściej osadzone, tym mocniej podkręcą loki i pozwolą uzyskać efekt "springsów".

Dobre efekty dają zarówno szczotki z włosia naturalnego, jak i syntetycznego. Te drugie są bardziej sztywne, przez co skuteczniej modelują fryzurę. Jednak trzeba z nimi uważać, by nie uszkodzić delikatnych kosmyków.

Jak modelować fryzurę kręconych włosów

Aby właściwie umodelować burzę loków, należy najpierw rozdzielić włosy na mniejsze partie i rozczesać każdą z nich szczotką stylizacyjną. Ruchome igły pomogą w tym, by każdy kosmyk był równomiernie skręcony i ułożony.

Następnie można przystąpić do formowania pożądanego kształtu, począwszy od dolnych partii włosów. Szczotka modelowa posłuży tu do podkręcenia i uniesienia wybranych fragmentów fryzury.

Na koniec wystarczy lekko przeczesać włosy palcami, by 1nadać im naturalny, rozpuszczony wygląd. Efektem będzie wymodelowana, ale nie przesadnie "uczesana" fryzura kręconych włosów.

Szczotki do codziennej pielęgnacji włosów kręconych

Codzienna pielęgnacja włosów kręconych nie wymaga specjalistycznych szczotek stylizacyjnych. Wystarczą proste modele z miękkiego, naturalnego włosia, najlepiej z szerokim rozstawem zębów.

Zadaniem takiej szczotki jest przede wszystkim delikatne rozplątanie ewentualnych kołtunów po nocy oraz rozczesanie włosów po zastosowaniu odżywki lub innych kosmetyków.

Nie powinna ona zmieniać kształtu loków ani nadmiernie ingerować w ich strukturę. Jej głównym celem jest utrzymanie higieny skóry głowy i niezakłócona pielęgnacja kręconych kosmyków.

Jak działają szczotki do codziennego czesania

Szczotki przeznaczone do codziennego użytku powinny mieć przede wszystkim delikatne, niepowodujące uszkodzeń włosie, najlepiej naturalne. Nie bez znaczenia jest też ich kształt.

Modele z wypukłą podstawą i wydłużonym korpusem idealnie dopasowują się do głowy, umożliwiając wygodne czesanie. Ergonomiczny kształt uchwytu z kolei sprawia, że szczotka dobrze leży w dłoni.

Szeroki rozstaw, giętkość i wyprofilowane zakończenia zębów to natomiast gwarancja delikatnego traktowania skręconych kosmyków i skóry głowy. To wszystko sprawia, że poranna toaleta staje się przyjemnością.

Różne rodzaje szczotek do włosów curly w zależności od potrzeb

Zróżnicowana budowa i właściwości poszczególnych modeli sprawiają, że szczotki do włosów kręconych można dopasować do indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Kluczowe znaczenie ma przeznaczenie szczotki - czy ma służyć głównie codziennemu rozczesywaniu czy też stylizacji fryzury. Równie istotna jest długość i gęstość włosów - im dłuższe i gęstsze loki, tym większa powinna być szczotka.

Nieodzowny jest też wybór odpowiedniego materiału zębów i ich budowy, tak by jak najdelikatniej traktowały kręcone włosy. Mając to wszystko na uwadze, każdy znajdzie coś dla siebie.

Przykładowe modele szczotek do włosów kręconych

 • Szczotka z włosia dzikiego o długich włóknach
 • Drewniana lub bambusowa szczotka z grubymi zębami
 • Szczotka z ruchomymi rzędami cienkich igieł
 • Objętościowa

Podsumowanie

Szczotki do włosów kręconych to nieodzowne akcesoria w pielęgnacji burzy loków. Ich zadaniem jest przede wszystkim delikatne rozczesywanie skołtunionych kosmyków oraz modelowanie pożądanych fryzur kręconych. Wybierając odpowiednią szczotkę, należy zwrócić uwagę na budowę, rodzaj włosia oraz przeznaczenie.

Do codziennego, delikatnego czesania doskonale nadają się modele z naturalnego włosia o szeroko rozstawionych zębach. Z kolei do stylizacji i wzmacniania skrętu włosów polecane są szczotki do kręconych włosów z regulowanymi rzędami cienkich igieł.

Niezwykle przydatne okazują się także drewiane lub bambusowe szczotki. Doskonale rozczesują one mokre włosy, przyspieszają ich suszenie i działają antystatycznie. Każdy rodzaj szczotki do włosów kręconych ma nieco inne zastosowanie, ale łączy je dbałość o kondycję i wygląd burzy loków.

Odpowiednio dobrana i stosowana szczotka pozwoli wyeksponować wszystkie walory naturalnie skręconych kosmyków. Pozwoli im być elastycznymi, błyszczącymi i pełnymi objętości. To niezbędny element w codziennej pielęgnacji i stylizacji włosów kręconych.

Najczęstsze pytania

Do rozplątywania kołtunów w loczkach idealnie nadają się szczotki z naturalnego włosia, np. końskiego lub dzikiego. Powinny mieć szeroko rozstawione, elastyczne włosie, które delikatnie i bezpiecznie przedostaje się pomiędzy kosmyki nie ciągnąc za nie.

Do stylizowania i nadawania kształtu lokom służą szczotki z regulowanymi, gęsto osadzonymi rzędami cienkich igieł. Im igły gęściej ułożone, tym mocniej podkręcą włosy. Można też uzyskać efekt bardziej naturalnych loków.

Do codziennego, delikatnego czesania wystarczą modele z miękkiego naturalnego włosia i szerokim rozstawem zębów. Nie muszą to być szczotki profesjonalne, a ich zadaniem jest głównie rozczesywanie ewentualnych kołtunów.

Tak, szczotki drewniane i bambusowe świetnie sprawdzają się przy kręconych kosmykach. Są antystatyczne i zapobiegają puszeniu się włosów. Dobrze rozczesują mokre loki i przyśpieszają ich wysychanie. Są też delikatne dla struktury włosa.

Włosy kręcone powinno się czesać bardzo rzadko, najlepiej tylko na mokro lub wilgotne po umyciu. Częste czesanie na sucho może rozprostowywać loki, łamać je i niszczyć ich strukturę. Wystarczy raz dokładnie rozczesać mokre pasma.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 2

5 Podobnych Artykułów:

 1. Jak przyspieszyć etapy gojenia ust po makijażu permanentnym - Sekrety Aestetyczne
 2. Jak oczyścić i wybielić białe buty: sprawdzone metody domowe
 3. Jak wyczyścić szczotkę do włosów z kurzu i brudu - Poradnik
 4. Dobra farba blond do włosów ciemnych: Wybór odpowiedniego produktu
 5. Jak olejować włosy na noc? Olejowanie włosów na noc – efekty i porady
Autor Jakub Głogowski
Jakub Głogowski

Specjalizuję się w doradztwie paniom po mastektomii i rekonstrukcji piersi. Na blogu publikuję wsparcie na temat akceptacji swojego ciała, pielęgnacji wrażliwej skóry i doboru bielizny kompresyjnej. To ważny głos w drodze do odzyskania kobiecości i pewności siebie po chorobie

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły