Kosmetyki

Woda perfumowana a perfumy - Porównanie i wybór odpowiedniego zapachu

Autor Joanna Kucharczyk
Joanna Kucharczyk18.12.20236 min.
Woda perfumowana a perfumy - Porównanie i wybór odpowiedniego zapachu

Woda perfumowana a perfumy to dwa podobne, aczkolwiek różniące się produkty.

Ich główne różnice dotyczą stężenia olejków eterycznych, a co za tym idzie - intensywności zapachu i jego trwałości. Wybierając perfumy lub wodę perfumowaną warto wziąć pod uwagę wiele czynników - od rodzaju skóry, przez styl życia, po preferencje zapachowe. Poniższy poradnik pomoże w podjęciu świadomej decyzji i doborze kompozycji idealnie dopasowanej do Ciebie. Kluczowe wnioski:

 • Woda perfumowana zawiera mniej olejków eterycznych niż klasyczne perfumy - stąd łagodniejszy, krócej utrzymujący się zapach.
 • Dobierając wodę perfumowaną lub perfumy warto wziąć pod uwagę typ swojej skóry - inne kompozycje sprawdzą się u osób z cerą tłustą, a inne u tych z suchą skórą.
 • Na trwałość zapachu wpływa m.in. rodzaj alkoholu użytego jako rozpuszczalnik - im wyższa jego zawartość, tym dłużej zapach się utrzymuje.
 • Wybierając perfumy lub wodę perfumowaną warto zwrócić uwagę na noty zapachowe - czy dominują cytrusowe, kwiatowe, czy może drzewne akordy.
 • Kupując perfumy i wody perfumowane wybieraj sprawdzone marki, które gwarantują wysoką jakość i oryginalność produktów.

Woda perfumowana a perfumy - podstawowe różnice

Woda perfumowana i perfumy to dwa podobne, lecz nieco się od siebie różniące produkty. Ich główne różnice dotyczą stężenia olejków eterycznych, a co za tym idzie - intensywności zapachu i jego trwałości.

Warto wiedzieć, że woda perfumowana może, ale nie musi być tym samym, co perfumy. Jak to wygląda w praktyce? Otóż perfumy muszą zawierać minimum 15% olejków zapachowych. Z kolei standardy dla wód perfumowanych nakazują stosowanie minimalnej ilości 8% takich olejków.

Dobra woda perfumowana o wysokim stężeniu składników aktywnych może więc mieścić się w widełkach zawartości olejków eterycznych takich jak te, które mają perfumy. Jednak nie dotyczy to każdej wody tego typu.

Wpływ stężenia olejków na siłę i trwałość zapachu

Ogólną zasadą jest, że im wyższe stężenie olejków eterycznych w danym produkcie perfumeryjnym, tym zapach jest intensywniejszy i dłużej się utrzymuje. Dlatego też perfumy są zwykle bardziej mocne niż woda perfumowana, a ta z kolei przewyższa pod tym względem wodę toaletową czy kolońską.

Jak dobrać wodę perfumowaną do typu urody

Wybierając wodę perfumowaną (lub perfumy), warto wziąć pod uwagę typ swojej skóry. Inne kompozycje zapachowe sprawdzą się bowiem u osób z cerą tłustą, a inne u tych z skórą suchą.

Dla cery tłustej polecane są raczej cytrusowe, orzeźwiające nuty - np. z grejpfruta, cytryny lub bergamotki. Z kolei dla cery suchej dobrze sprawdzą się kwiatowe akordy, które pozostawiają na skórze delikatny, jedwabisty film - róża, irys, fiołek.

Uwzględnienie stylu życia i preferencji

Oprócz typu cery, przy wyborze wody perfumowanej warto wziąć pod uwagę także swój styl życia, pracę, hobby i oczywiście - preferencje zapachowe. Jeśli np. pracujesz w biurze lub spotykasz się raczej z konserwatywnymi klientami, postaw na stonowane, eleganckie kompozycje.

Z kolei jeśli prowadzisz aktywny tryb życia - wybierz raczej świeże, owocowe lub kwiatowe nuty. A jeśli lubisz intensywne, mocne zapachy - postaw na wodę perfumowaną, nie zaś na wodę toaletową.

Czytaj więcej: Najlepsze kosmetyki dla 12 latki

Czym kierować się, wybierając wodę perfumowaną

Najważniejszym czynnikiem jest stężenie olejków zapachowych – im jest ich więcej, tym zapach jest intensywniejszy i dłużej się utrzymuje.

Jednak istotna jest także rodzaj użytego alkoholu, który służy jako rozpuszczalnik dla olejków eterycznych. Im jest go więcej, tym zapach jest mocniejszy i bardziej trwały. Stąd też na etykietach często znajdziemy określenia typu "Perfume" (najwięcej alkoholu), "Eau de Parfum, EDP" czy "Eau de Toilette".

Ponadto, przy wyborze konkretnego zapachu dobrze jest sprawdzić, które nuty zapachowe w nim dominują - czy są to cytrusowe akordy, czy może kwiatowe bądź korzenne aromaty? To pozwoli dopasować kompozycję nie tylko do swoich preferencji, ale przede wszystkim do stylu życia i okazji.

Rodzaje wód Stężenie olejków eterycznych
Perfumy (Parfum) około 20-30%
Woda perfumowana (EDP) 8-15%
Woda toaletowa (EDT) 3-8%

Ile utrzymuje się woda perfumowana na skórze vs perfumy

Woda perfumowana a perfumy - Porównanie i wybór odpowiedniego zapachu

Ponieważ perfumy mają zdecydowanie wyższe stężenie olejków eterycznych od wody perfumowanej, ich zapach utrzymuje się zwykle znacznie dłużej - nawet do kilkunastu godzin. Natomiast woda perfumowana, w zależności od jakości, może utrzymywać się od kilku do nawet kilkunastu godzin.

Jednak nie bez znaczenia jest także rodzaj skóry - na suchej, woda perfumowana będzie pachnieć krócej niż na dobrze nawilżonej. Podobnie w przypadku perfum - na skórze suchej utrzymają się krócej niż na tej z prawidłowym poziomem nawilżenia.

 • Zapach perfum może utrzymywać się nawet kilkanaście godzin.
 • Woda perfumowana - od kilku do maksymalnie kilkunastu godzin.

Jakie składniki wpływają na trwałość wody perfumowanej

Na trwałość zapachu wody perfumowanej wpływa przede wszystkim stężenie olejków eterycznych oraz użytego alkoholu. Im będzie ich więcej, tym zapach wody perfumowanej będzie intensywniejszy i będzie się dłużej utrzymywać.

Poza tym istotna jest także jakość olejków eterycznych. Lepsze, wytwarzane tradycyjnymi metodami z naturalnych składników będą oddziaływać na zmysły mocniej i przez dłuższy czas niż tanie syntetyczne zamienniki.

Nie bez znaczenia jest także sposób aplikacji wody perfumowanej - najlepiej nakładać ją na konkretne punkty pulsacyjne (nadgarstki, szyja, za uszami), by zapach optymalnie się rozchodził.

Gdzie kupić oryginalną, wysokiej jakości wodę perfumowaną

Wybierając wodę perfumowaną (czy perfumy), warto kupić produkt markowy w sprawdzonym sklepie - najlepiej stacjonarnym. Tylko w ten sposób mamy gwarancję, że kupujemy oryginalny, a nie podrobiony towar.

Nie bez znaczenia jest także cena - zbyt niska w przypadku renomowanych marek powinna wzbudzić naszą czujność. Rozsądne widełki to 100-300 zł za 50 ml w zależności od producenta i linii produktowej.

Na koniec jeszcze ważna rada - nie kupujmy wody perfumowanej na zapas, bez możliwości jej przetestowania. Zapachy mogą nieco inaczej pachnieć na papierze testowym, próbce i naszej skórze, więc warto najpierw wypróbować je na sobie, zanim zainwestujemy w pełnowymiarowy flakonik!

Podsumowanie

Perfumy i woda perfumowana to dwa podobne, lecz nieidentyczne produkty. Ich główne różnice dotyczą stężenia olejków eterycznych, a co za tym idzie - intensywności zapachu i jego trwałości. Perfumy zawierają ich minimum 15%, a wody perfumowane - 8%.

Dobra woda perfumowana o wysokim stężeniu olejków zapachowych może mieścić się w widełkach zawartości takich jak w przypadku perfum. Jednak nie dotyczy to każdej wody tego typu. Ogólnie im więcej olejków, tym zapach jest mocniejszy i dłużej się utrzymuje.

Wybierając perfumy lub wodę perfumowaną, warto wziąć pod uwagę typ swojej skóry oraz preferencje zapachowe. Inne kompozycje będą pasowały do cery tłustej, a inne do suchej. Równie istotny jest styl życia i okazje, na które będziemy je nakładać.

Kupując wodę perfumowaną lub perfumy, wybierajmy sprawdzone marki oferujące oryginalne produkty wysokiej jakości. Cena powinna być adekwatna do renomy producenta. Nie kupujmy też na zapas bez przetestowania zapachu na sobie!

Najczęstsze pytania

Perfumy zawierają minimum 15% olejków zapachowych, podczas gdy w wodach perfumowanych jest ich 8-15%. Stąd perfumy mają intensywniejszy i dłużej utrzymujący się zapach.

Dla cery tłustej polecane są orzeźwiające cytrusowe nuty, a dla suchej - kwiatowe, które tworzą na skórze delikatny film. Dobrze też uwzględnić swój styl życia i preferencje zapachowe.

Przede wszystkim na stężenie olejków eterycznych i rodzaj alkoholu. Im więcej tych składników, tym zapach intensywniejszy i trwalszy. Istotne są też dominujące nuty zapachowe.

W zależności od jakości wody perfumowanej, jej zapach może się utrzymywać od kilku do nawet kilkunastu godzin. Jednak równie ważny jest rodzaj skóry - na suchej woda perfumowana będzie pachniała krócej.

Najlepiej kupować markowe wody perfumowane w sprawdzonych sklepach stacjonarnych. Cena powinna być adekwatna do marki. Warto też najpierw przetestować zapach na skórze, zanim kupimy pełnowymiarowy flakonik.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Jak przyspieszyć etapy gojenia ust po makijażu permanentnym - Sekrety Aestetyczne
 2. Jak upiąć grzywkę: modne fryzury z grzywką na każdą okazję
 3. Lekki Podkład Kryjący - Idealny Wybór Dla Twojej Skóry
 4. Dobra odżywka do paznokci: Naturalne opcje i skuteczne składniki
 5. Maseczka na wągry i zaskórniki - skuteczne oczyszczanie skóry
Autor Joanna Kucharczyk
Joanna Kucharczyk

Będąc stylistką paznokci śledzę najnowsze trendy manicure. Publikuję inspiracje modnych wzorów i kształtów paznokci na każdą okazję. Doradzam przy wyborze odcieni lakierów do stylizacji w zgodzie z najgorętszymi trendami wśród gwiazd i na wybiegach światowych domów mody

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły