Pielęgnacja skóry

Etapy gojenia ust po makijażu permanentnym: jak pielęgnować usta i oczekiwać wygojenia?

Autor Jakub Głogowski
Jakub Głogowski24.11.20236 min.
Etapy gojenia ust po makijażu permanentnym: jak pielęgnować usta i oczekiwać wygojenia?

Usta permanentne gojenie to proces, który wymaga cierpliwości i właściwej pielęgnacji. Po zabiegu makijażu permanentnego usta są zaczerwienione, opuchnięte i mogą boleć. Strupy zwykle zaczynają się formować po kilku dniach. Nie należy ich zdrapywać, ponieważ może to prowadzić do blizn i wydłużenia gojenia. W ciągu około tygodnia usta powinny się zagoić. Jednak pełny efekt końcowy makijażu permanentnego będzie widoczny dopiero po miesiącu, kiedy naskórek się zregeneruje.

Kluczowe wnioski:
 • Nie zdejmuj strupów i unikaj dotykania/drapania ust w trakcie gojenia.
 • Regularnie nawilżaj i chroń usta przed słońcem kremem z filtrem UV.
 • Nie stosuj makijażu i pomadki na ustach przez minimum 2 tygodnie.
 • Unikaj sauny, basenu, solarium i rozgrzewających kompresów przez miesiąc.
 • Na efekt końcowy makijażu permanentnego ust trzeba poczekać około 4 tygodnie.

Jak dbać o usta po makijażu permanentnym

Makijaż permanentny ust to coraz popularniejsza metoda na podkreślenie ich kształtu i koloru. Jednak gojenie ust po permanentnym makijażu wymaga szczególnej pielęgnacji i cierpliwości. Poznajmy zatem poszczególne etapy gojenia ust po makijażu permanentnym i dowiedzmy się, jak właściwie o nie dbać.

Przygotowanie ust przed zabiegiem

Przed wykonaniem makijażu permanentnego usta powinny być zdrowe i dobrze nawilżone. Warto zadbać o ich kondycję, stosując przez min. 2 tygodnie wcześniej regenerujące balsamy. Nie powinno się również stosować pomadki ani malować ust przez min. 12-24h przed zabiegiem.

Etap 1 gojenia ust: strupy i zaczerwienienie

Bezpośrednio po wykonaniu makijażu permanentnego usta są zaczerwienione, mogą piec, swędzieć i boleć. Pojawia się obrzęk, który może utrzymywać się do 72 godzin. Po 2-5 dniach tworzą się strupy, które nie powinny być zdrapywane, gdyż może to prowadzić do powstawania blizn i wydłużenia gojenia ust permanentnych.

W tym okresie należy unikać moczenia ust i stosować preparaty łagodzące podrażnienia. Strupy odkleją się samoistnie po 5-14 dniach. Te pierwsze etapy mogą być bolesne, jednak to normalny proces gojenia po makijażu permanentnym.

Jak pielęgnować usta w 1. etapie gojenia

Aby ułatwić gojenie, usta po makijażu permanentnym powinny być stale nawilżane preparatem podanym przez specjalistę. Należy też chronić je kremem z filtrem UV i unikać wody, makijażu, peelingów, solarium oraz basenu przez minimum 2 tygodnie.

Czytaj więcej: Cienkie paznokcie po hybrydach - Jak zadbać o paznokcie po zdjęciu hybrydy i naprawić uszkodzoną płytke

Etap 2 gojenia ust: blaknięcie koloru

W miarę złuszczania się naskórka, kolor ust zaczyna blaknąć. Jest to całkowicie normalne zjawisko. Pełne nasycenie barwy pojawi się dopiero po miesiącu od zabiegu. Tymczasowo pozorny efekt można uzyskać, nakładając ołówkowa korektor.

Gojenie ust po permanentnym makijażu trwa około 1-2 tygodnie. Po tym czasie zaczerwienienie i obrzęki powinny ustąpić. Strupy nie powinny jednak być już widoczne, w przeciwnym razie proces się wydłuża. Jeśli widoczne będą miejsca bez koloru, po 14 dniach można wykonać korektę.

By nie opóźniać gojenia ust permanentnych, unikaj ich namaczania, złuszczania, irytacji, a także promieni UV i wysokich temperatur przez min. 4 tygodnie od zabiegu.

Etap 3 gojenia ust: ostateczny efekt makijażu

Etapy gojenia ust po makijażu permanentnym: jak pielęgnować usta i oczekiwać wygojenia?

Ostateczny efekt makijażu permanentnego ust jest widoczny najczęściej po około 4 tygodniach. Wynika to z cyklu regeneracji naskórka, który musi się w pełni zregenerować. Kolor się ujednolica, a kształt ust staje się wyraźniejszy. Czasem potrzebna jest jeszcze korekta uzupełniająca.

Jak wyglądają usta permanentne po wygojeniuusta permanentne po wygojeniu

Jeśli zabieg został wykonany poprawnie, usta są pełne, nasycone kolorem i idealnie skonturowane. Efekt makijażu permanentnego potrafi utrzymywać się nawet do 5 lat! Jednak pełen efekt końcowy można ocenić dopiero miesiąc po zabiegu. Jeśli występują jakieś niedoskonałości, wykonuje się bezpłatną korektę.

Jak pielęgnować usta w trakcie gojenia

Prawidłowa pielęgnacja ma kluczowe znaczenie dla efektu końcowego i procesu gojenia ust permanentnych. Przez pierwsze 2 tygodnie powinno się unikać wody, makijażu, kremów nawilżających, peelingu i petroleum jelly.

Zalecane jest natomiast stosowanie żeli łagodzących podrażnienia (np. pantenol) oraz balsamów nawilżających i natłuszczających na bazie np. masła shea, olejku kokosowego lub lanolin. Preparaty te wspomogą regenerację i uelastycznienie skóry.

– Pierwsze 3 dni - Żel łagodzący
– 4-10 dzień - Balsam natłuszczający
– 10-30 dzień - Kremy nawilżające

Czego unikać by nie opóźniać gojenia

Aby nie spowolnić regeneracji i gojenia, przez min. 4 tygodnie od zabiegu należy unikać:

 • Zanurzania ust w wodzie i mycia ich szamponem
 • Sauny, solarium, basenu
 • Peelingów i złuszczania naskórka
 • Makijażu i pomadek do ust
 • Dotykania i drapania ust
 • Produktów z retinolem, kwasem salicylowym itp.

Należy też bezwzględnie stosować krem z filtrem UV 50, nawet będąc w pomieszczeniu. Promienie słoneczne mogą bowiem bezpowrotnie odbarwić świeżo wykonany makijaż permanentny!

Kiedy można poprawić makijaż permanentny ust

Korektę koloru i kształtu ust wykonuje się zwykle po około 4 tygodniach od pierwszego zabiegu. Można ją wykonać wcześniej, jeśli widać wyraźne braki pigmentu lub asymetrię ust.

Należy jednak pamiętać, że ostateczny efekt makijażu permanentnego jest widoczny dopiero po miesiącu od nałożenia pigmentu. Dlatego korektę i ewentualne poprawki najlepiej zostawić na ten czas. Pozwoli to na ocenę rzeczywistego rezultatu i zaplanowanie dalszych działań.

Makijaż permanentny wymaga cierpliwości i systematycznej pielęgnacji, szczególnie w pierwszym miesiącu. Jednak przestrzegając powyższych zasad, można liczyć na piękne, pełne usta bez konieczności malowania ich każdego dnia!

Podsumowanie

Makijaż permanentny ust cieszy się coraz większą popularnością dzięki efektowi pełnych i idealnie skonturowanych ust. Jednak gojenie ust po permanentnym makijażu to proces rozciągnięty nawet do miesiąca, wymagający cierpliwości i odpowiedniej pielęgnacji. Poznaliśmy już etapy gojenia ust po makijażu permanentnym – od strupów i zaczerwienienia, przez blaknięcie barwy, aż po uzyskanie ostatecznego efektu.

Gojenie ust permanentnych nie jest łatwe, jednak ściśle przestrzegając zaleceń, można je znacznie przyspieszyć i zminimalizować skutki uboczne. Niezbędna jest higiena i regularne nawilżanie ust specjalnymi preparatami regenerującymi. Przez pierwszy miesiąc trzeba też chronić usta po makijażu permanentnym przed słońcem, wodą i uszkodzeniami mechanicznymi.

Cierpliwość popłaca – wygojone usta permanentne to gwarancja makijażu utrzymującego się nawet 5 lat. Ewentualne poprawki koloru i kształtu można wykonać po miesiącu od pierwszego zabiegu. Odpowiednia pielęgnacja ust po makijażu permanentnym to klucz do sukcesu!

Makijaż permanentny ust to inwestycja, która zapewnia komfort i pewność siebie na długi czas. Warto więc poświęcić te pierwsze tygodnie po zabiegu na właściwą pielęgnację ust po makijażu permanentnym, aby cieszyć się pięknym efektem przez kolejne lata.

Najczęstsze pytania

W zależności od typu skóry oraz jej regeneracji, makijaż permanentny ust utrzymuje się od 12 miesięcy do nawet 5 lat. Średnio efekt jest widoczny przez okres około 2-3 lat. Jednak pełny rezultat można ocenić dopiero miesiąc po zabiegu.

Sam zabieg makijażu permanentnego ust nie jest bolesny, gdyż wykonuje się go pod miejscowym znieczuleniem. Jednak przez pierwsze 2-3 dni po zabiegu może wystąpić pieczenie, kłucie i wrażliwość ust.

Ewentualną korektę kształtu lub koloru makijażu permanentnego ust wykonuje się najczęściej po około 4 tygodniach od pierwszego zabiegu. Pozwala to na ocenę ostatecznego efektu i zaplanowanie dalszych działań.

Makijaż permanentny ust nie jest permanentną szminką. Efekt przypomina raczej delikatny, naturalny makijaż podkreślający kolor i kształt ust. Pigment stopniowo blaknie i wchłania się w skórę.

Przez okres gojenia (ok. 4 tygodnie) usta wymagają delikatnej pielęgnacji preparatami łagodzącymi i nawilżającymi. Należy unikać wody, słońca, solarium oraz rozpuścić strupy. Później zaleca się nawilżanie balsamem z filtrem UV.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Jak przyspieszyć etapy gojenia ust po makijażu permanentnym - Sekrety Aestetyczne
 2. Jak upiąć grzywkę: modne fryzury z grzywką na każdą okazję
 3. Lekki Podkład Kryjący - Idealny Wybór Dla Twojej Skóry
 4. Dobra odżywka do paznokci: Naturalne opcje i skuteczne składniki
 5. Woda perfumowana a perfumy - Porównanie i wybór odpowiedniego zapachu
Autor Jakub Głogowski
Jakub Głogowski

Specjalizuję się w doradztwie paniom po mastektomii i rekonstrukcji piersi. Na blogu publikuję wsparcie na temat akceptacji swojego ciała, pielęgnacji wrażliwej skóry i doboru bielizny kompresyjnej. To ważny głos w drodze do odzyskania kobiecości i pewności siebie po chorobie

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły